İade Koşulları

Ürünü satın aldım ama artık istemediğimi düşünüyorum. Özel bir sebebim yok. İade edebilir miyim?

Evet. Hiçbir sebep göstermeksizin elinize ulaştıktan sonraki ilk 7 iş günü içerisinde ürünlerinizi iade edebilirsiniz. Yalnız iadenin sorunsuz gerçekleşebilmesi için devam eden yazıdaki İade koşullarını okumayı unutmayın.

Ürün benim bir hatam dışında bozuk/yanlış çıkarsa ne olur?

Kusurlu ürünleri ya da siparişinizden farklı ürünleri bize haber verdikten sonra 30 gün içerisinde faturasıyla birlikte iade edebilirsiniz. Sizlere bu konuda hiçbir sıkıntı yaşatmıyoruz.

 

İADE KOŞULLARI

Tüketici Kanunu’na göre, “Sebep Göstermeden Cayma Hakkı” ürün tesliminden itibaren 7 (yedi) iş günü içerisinde geçerlidir. Bu süre içerisinde iade koşullarını sağlamak kaydıyla ücret iadenizi talep edebilir veya farklı bir ürün ile değişim talep edebilirsiniz. Bu aşamada sizden herhangi bir ücret talep edilmez. 


Satın aldığınız ürünleri ambalaj, fatura ve ürüne zarar vermeyecek şekilde deneyebilirsiniz. 

İade etmek istediğiniz ürünlerin, orijinal ambalajlarında, tüm içeriği ile birlikte eksiksiz olarak, fiziksel açıdan hiçbir hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Ürün orijinal ambalajının zedelenmiş olması durumlarında ürünün tekrar satışa sunulabilir olması koşulu aranır.

İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte faturasının da mutlaka gönderilmesi gerekmektedir.

Ürünün beğenilmemesi veya keyfi iade durumlarında kargo ücreti müşterilere aittir.

İadeniz, Mesafeli Satış Sözleşmesi’ nde yer alan “Cayma Hakkı” ve “Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler” şartlarına uygun olmalıdır. Firma adına fatura edilen ürünlerin iadesinde yasa gereği İade Faturası şartı aranmaktadır.


KUSURLU ÜRÜNLERIN İADE EDILMESI

Siparişleriniz kargo firmasına teslim edilmeden önce kalite kontrol testlerinden geçmektedir. Yine de ürünlerde herhangi bir kusur olması durumunda iadelerinizi, teslim tarihinden itibaren 30 (otuz) iş günü içerisinde yapabilirsiniz.

Ürünlerin hasarlı olarak tarafınıza geldiğine dair MUTLAKA kargo yetkilisine HASAR TESPİT TUTANAĞI ile hasarlı ürünleri teslim etmeniz gerekmektedir

Ürün elimizie ulaştıktantan sonra üretici firma ile ilgili yapılacak kalite kontrol testi sonucunda kullanımdan kaynaklı bir kusur yoksa ürün bedeli tarafınıza ödenir veya isteğinize bağlı olarak başka ürünle değiştirilir.

 

ÜRÜNLER PAKETTEN EKSIK VEYA HASARLI ÇIKARSA NE YAPMALIYIM?

Kargo firmasından teslim aldığınız pakedi kargo görevlisi eşliğinde açınız. Herhangi bir eksik veya kusur tespit ettiğinizde kargo görevlisine tutanak tutturabilirsiniz. Bu tutanak ile müşteri hizmetlerimiz yaşanan aksaklığı en kısa sürede çözüme ulaştırır.


İADESI OLMAYAN ÜRÜNLER 

• Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş tekrar satılabilirlik vasfını kaybetmiş, bir başka müşteri tarafından satın alınamayacak olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

 

İade için gönderilen ürünler  İadeye uygunluğu incelenir. İadenizin onaylanmasının ardından, satın alma şeklinize göre hesap numaranıza veya kredi kartınıza iade tutarı yansıtacaktır. Ortalama ücret iade süresi 7 iş günüdür.

Facebook